Загружаю…
Зберегти українську землю для наших нащадків!
З приводу позачергових парламентських виборів 2019 року
Порівняння варіантів управління багатоквартирним будинком
Як захистити свої інтереси при здачі земельного паю в оренду
«Одна на всех, мы за ценой не постоим»…
Приклад високого професіоналізму й справжнього патріотизму
Полтавський землезнавчий старт В. Вернадського
Посівний календар на 2018 рік
Календар фаз Місяця на 2018 рік
Ранкові звички, що призводять до набору ваги

Статей: 5274
Коментарів: 1576
Людей на сайті:4

Гордість вітчизняної науки. Єдиний в Україні

Автор: Олександр Єрмак

Дата: 2011-08-26

На мальовничій північно-західній околиці Полтави по вулиці Шведська могила, 1 розташований триповерховий цегляний будинок, споруджений 1904 року. До революції тут знаходилась учительська семінарія, яка готувала кадри для церковно-парафіяльних шкіл губернії, а із серпня 1930 року – Всесоюзний науково-дослідний інститут свинарства. Це єдина в Радянському Союзі, а нині в Україні, спеціалізована науково-дослідна установа, що займається розробкою проблем теорії та практики ведення свинарства, підготовкою наукових кадрів і підвищенням кваліфікації спеціалістів галузі.

Свинарство на Полтавщині здавна залишалося однією з найрозвиненіших галузей сільськогосподарського виробництва. У період індустріалізації, 1926 року, в Полтаві було споруджено беконну фабрику для промислової переробки свиней - перший у системі подібних підприємств України, а 1929 року – потужний м’ясокомбінат. Тож не випадково, що саме в Полтаві заснували науково-дослідну установу, яка стала координатором наукових досліджень із питань селекції, годівлі, технології відтворення та утримання свиней, а також головним селекційно-генетичним центром галузі свинарства в країні.

Організатором і першим директором інституту був професор О.П. Бондаренко (1884-1937). Уже на першому етапі діяльності закладу колектив учених, очолюваний Бондаренком, заклав основу зоотехнічної практики вдосконалення місцевих порід свиней. Була виведена та в 1940 році апробована знаменита миргородська порода, яка стала однією з планових порід.

 У 1944 році заклад перейменували в Полтавський науково-дослідний інститут свинарства. У повоєнні роки його колектив на чолі з Героєм Соціалістичної Праці академіком О.В. Квасницьким (1900-1989) здійснив фундаментальні дослідження фізіології травлення у свиней, результати яких стали теоретичною основою для подальшої розробки оптимальних норм годівлі. Уперше в світі ще в 1950 році були одержані поросята-трансплантати. За наукові розробки та їхнє широке впровадження у виробництво інститут 1980 року був нагороджений орденом «Знак Пошани».

У 1991 році заклад отримує статус Українського науково-дослідного інституту свинарства. З 1993 року інститут підпорядкований Українській академії аграрних наук (УААН), а в 2000 році йому присвоєне ім’я академіка О.В. Квасницького. Першим директором інституту в період незалежності України став доктор сільськогосподарських наук, академік УААН і Російської академії сільськогосподарських наук, двічі лауреат Державної премії України професор  В.П. Рибалко. З 2007 року він є головним науковим співробітником інституту, а заклад очолює молодий науковець, кандидат сільськогосподарських наук А.А. Гетя.

Нині цей інститут є науковим центром УААН і головним селекційно-генетичним центром Міністерства АПК України зі свинарства. Штат інституту налічує 97 чоловік, із них 36 - наукові працівники, у тому числі два академіки, один член-кореспондент УААН, 5 докторів і 28 кандидатів наук.

Інститут координує виконання галузевої частини державних наукових програм 28-ми зональних інститутів, обласних сільськогосподарських станцій та вищих навчальних закладів України. При інституті з 1930 року ведеться підготовка наукових кадрів через аспірантуру, діє спецрада із захисту дисертацій, функціонує республіканська школа підвищення кваліфікації спеціалістів зі свинарства, а також організований філіал кафедри промислового виробництва свинини Полтавської державної аграрної академії.

В активі науковців інституту – низка створених в останні роки високопродуктивних генотипів свиней: полтавська, українська м’ясна породи, материнський та батьківський типи у великій білій породі; червонопоясна спеціалізована лінія м’ясних свиней, понад 50 нових заводських ліній та родин у породах, які розводять у господарствах України. Ведуться також дослідження з клонування з метою одержання високопродуктивних трансгенних свиней та якісної свинини. Пріоритетним є і вивчення фізіологічних особливостей травлення у свиней, розробка деталізованих норм і раціонів їхньої годівлі.

В Українському науково-дослідному інституті свинарства УААН функціонує музей історії закладу. На фасаді головного корпусу інституту в 1976 і 1991 роках встановлені, відповідно, меморіальні дошки на честь О.П. Бондаренка та О.В. Квасницького з сірого граніту (1,2х0,7 м) з барельєфами видатних вчених і пам’ятними написами.

Переглядів: 2639   Коментарів: 0   

Додати коментар:

Введіть суму чисел

Loading
Не дамо знищити нашу партію!
Вірус проектів чи злий умисел?
А ми вам вірили…
Політвиконком СПУ дав оцінку діям ''ліквідаторів''
Наш курс – збереження і відродження СПУ
Чи підтримуєте ви створення єдиної Помісної Автокефальної православної церкви в Україні?
Чи вірите ви в те, що винних у розстрілах на Евромайдані покарають?
Прес-конференція "Соціалістична партія України: нове керівництво, програма та плани щодо місцевих виборів"

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

При використанні матеріалів сайту посилання на
прес-службу СПУ та www.spu.pl.ua обов'язкове