Загружаю…
Зберегти українську землю для наших нащадків!
З приводу позачергових парламентських виборів 2019 року
Порівняння варіантів управління багатоквартирним будинком
Як захистити свої інтереси при здачі земельного паю в оренду
«Одна на всех, мы за ценой не постоим»…
Приклад високого професіоналізму й справжнього патріотизму
Полтавський землезнавчий старт В. Вернадського
Посівний календар на 2018 рік
Календар фаз Місяця на 2018 рік
Ранкові звички, що призводять до набору ваги

Статей: 5277
Коментарів: 1581
Людей на сайті:2

Вивчаючи Конституцію України. Урок 1

Автор: Юрій ЛУГОВСЬКИЙ, секретар з ідеології Святошинського РК СПУ

Дата: 2012-03-13

Будь-кому необхідно знати Конституцію своєї держави. Тільки тоді мешканець перетворюється на громадянина - людину, яка знає і може відстоювати свої права і виконувати обов'язки. З позицій системного, наукового підходу Конституція - першоджерело політичних і правових відносин в країні. Тому ті, хто намагається професійно займатися політичною діяльністю - депутати, чиновники, журналісти, керівники партійних комітетів всіх рівнів, - просто зобов'язані не лише пам'ятати, а й глибоко усвідомлювати головні положення Основного закону України.

Конституції України 1996 р. має преамбулу і 15 розділів, у яких є 161 стаття. У преамбулі важливе визначення - «Український народ - громадяни України всіх національностей». Далі законодавці так побудували цей документ, що Розділ І - «Загальні засади», Розділ ІІ - «Права, свободи та обов'язки людини і громадянина», Розділ ІІІ - «Вибори. Референдум» та Розділ ХІІІ - «Внесення змін до Конституції» особливо захищені від змін. Вони можуть бути змінені тільки самим Українським народом на референдумі. Чому? Тому, що в них закріплені особливо важливі, пріоритетні перед іншими положення.

Таким чином аналіз структури Конституції України дозволяє зробити важливий висновок: чим менший номер розділу і статті, тим важливіші положення і тому вони мають відносний пріоритет перед більшими за номером.

У ст.1 Розділу І закріплено, що «Україна є суверенна, незалежна, демократична, соціальна, правова держава». Проаналізуємо зміст цієї найважливішої статті Конституції. На першому місті стоїть суверенність, мабуть, тому, що це найбільш важлива характеристика держави. Вона спирається на незалежність. У свою чергу суверенітет і незалежність мають забезпечуватися демократичної, а не монархічною, олігархічною чи будь-якою іншою формою влади.

Отже, найважливішою з цих 5 характеристик (елементів) української держави є демократія, бо в цьому слові закладено слово влада (кратія), тобто дія. З одного боку, саме демократія (влада демосу грецькою мовою чи народу - українською) має забезпечувати побудову соціальної і правової держави. З іншого боку - незалежність і суверенітет спираються на народ, на його владу і якість його життя. Тобто якщо ми хочемо мати суверенітет і незалежність, мати соціальну і правову державу, то треба розвивати народ і його владу - демократію.

Таким чином ст.1 Конституції дає політичні і правові координати, які дозволяють професійно оцінити діяльність чи бездіяльність будь-якого суб'єкта політичної діяльності в Україні.

Розглянемо, наприклад, як святкують в Україні День Незалежності. Із ст.1 слідує, що незалежність є однією з п'яти ключових характеристик України як держави. З огляду на це стає очевидною дитяча наївність усіх гілок влади, котра намагається надати «незалежності» якийсь особливо важливий зміст. Вона, фактично, обманює народ, зводячи все до одного елементу. Відволікаючи увагу громадян «незалежністю», можновладці будують не соціальну державу, а ліберальну - державу не для людей, а для себе. Люди інтуїтивно це відчувають, кажучи про День Незалежності, як про «День незаможності». Можливо, треба святкувати День ст.1 Конституції України, підсумовуючи кожен рік те, що зроблено для її реалізації.

Запам'ятаємо ключові слова - суверенна, незалежна, демократична, соціальна і правова держава. Вони пов'язані одне з іншим у діалектичному взаємозв'язку так, що і вживати їх треба одночасно. Це як у кінофільмі «П'ятий елемент». Життя на Землі загине, якщо одночасно не будуть існувати саме 5 елементів - земля, вода, вогонь, вітер і любов.

Якщо політичні і державні діячі використовують і взаємопов'язують ці поняття навіть на словах - це професіонали, яким можна довіряти. Якщо ні - це в кращому випадку недалекі люди, а в гіршому - шахраї.

Переглядів: 1588   Коментарів: 0   

Схожі новини:

О. Мороз: «Не Конституцію треба міняти, а тих, хто її не дотримується»

Вивчаючи Конституцію України. Урок 2

Конституция революций, или нет предела совершенству

Додати коментар:

Введіть суму чисел

Loading
Не дамо знищити нашу партію!
Вірус проектів чи злий умисел?
А ми вам вірили…
Політвиконком СПУ дав оцінку діям ''ліквідаторів''
Наш курс – збереження і відродження СПУ
Чи підтримуєте ви створення єдиної Помісної Автокефальної православної церкви в Україні?
Чи вірите ви в те, що винних у розстрілах на Евромайдані покарають?
Прес-конференція "Соціалістична партія України: нове керівництво, програма та плани щодо місцевих виборів"

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

При використанні матеріалів сайту посилання на
прес-службу СПУ та www.spu.pl.ua обов'язкове