Загружаю…
Зберегти українську землю для наших нащадків!
З приводу позачергових парламентських виборів 2019 року
Порівняння варіантів управління багатоквартирним будинком
Як захистити свої інтереси при здачі земельного паю в оренду
«Одна на всех, мы за ценой не постоим»…
Приклад високого професіоналізму й справжнього патріотизму
Полтавський землезнавчий старт В. Вернадського
Посівний календар на 2018 рік
Календар фаз Місяця на 2018 рік
Ранкові звички, що призводять до набору ваги

Статей: 5277
Коментарів: 1581
Людей на сайті:1

Вивчаючи Конституцію України. Урок 2

Автор: Юрій ЛУГОВСЬКИЙ

Дата: 2012-03-14

Як зазначено у ст. 1 Конституції - «Україна є суверенна, незалежна, демократична, соціальна, правова держава». Далі розглянемо статті 2-4 фундаментального Розділу 1 «Загальні засади».

Стаття 2. Суверенітет України поширюється на всю її територію. Україна є унітарною державою. Територія України в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною.

Гарна стаття, тому що коротке і чітке викладення змісту не дозволяє його двозначно трактувати. На її підставі громадянам легко оцінити дії влади стосовно проблем, пов'язаних з островом Тузла, а також біля острова Зміїний. Чи ви пам'ятаєте, хто і як керував діями виконавчої влади у першому випадку, а хто - у другому? Згадаємо й наслідки.

У першому випадку - надзвичайне сильне відчуття єднання громадян всіх регіонів України під час захисту її території. Мабуть, М. Азаров заслуговує найвищої державної нагороди саме з таким обґрунтуванням. У другому випадку - вперше за післявоєнний час відбувся перегляд якщо не території, то території економічної зони України біля о. Зміїний.

Наголосимо, що вона захищалася українськими прикордонниками. Згадаємо, скільки життів радянських воїнів, у тому числі етнічних українців (для тих, хто звертає на це особливу увагу) було віддано за вигнання румунських загарбників з нашої території у 1945 році, встановлення державного кордону і зони економічних інтересів. З огляду на це твердження тодішнього міністра закордонних справ про те, що «Україна біля о. Зміїний не віддала жодного сантиметра української території», нагадує «жалкий лепет».

Економічні наслідки полягають у тому, що Румунія вже починає роботи на відсуджених в України багатих на нафту територіях. Нафтоносні горизонти не мають кордонів, тому українська нафта біля о. Зміїний буде румунською. Автори такої зовнішньої політики заслуговують словами військової присяги «суворої кари закону, гніву народу та презирства трудящих». Згадаємо, хто тоді був Президентом України, Головою Верховної Ради, Прем'єр-міністром, а сьогодні знову хоче обратися на ці посади і дамо їхнім справам відповідну оцінку на майбутніх виборах 2012 - 2015 років.

До речі. Подовження строку оренди території бази Чорноморського флоту РФ у Севастополі, мабуть, теж мало вирішуватися Українським народом через референдум за ініціативою ВРУ згідно ст. 73 і ст. 85 Конституції.

Розглянемо Статтю 3. Людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

На перший погляд усе чудово. Але серед найвищих соціальних цінностей відсутня  її фундаментальна складова - добробут. Чому так погано в повсякденному житті? Чому у держави немає грошей на лікування важкохворих, якщо життя  і здоров'я є найвищою соціальною цінністю? Про яку честь і гідність, недоторканність і безпеку мова?

Скандинавські країни змогли забезпечити у своїх парламентах і присутність великої кількості жінок, і дуже високий рівень захисту соціальних цінностей - передусім добробуту своїх громадян. А ми - не змогли? Відповідь проста. У цих країнах, як і в «тоталітарному» СРСР, законодавчо закріплено квоти на присутність у парламенті певного відсотку жінок, а також безпосередній вплив на закони профспілкових організацій. Цікаво, що далі в Конституції фундаментальне словосполучення соціальна держава більше не зустрічається.

Стаття 4. В Україні існує єдине громадянство. Підстави набуття і припинення громадянства України визначаються законом.

Зважаючи на місце розташування виразу «єдине громадянство» і крапку після цього, тут не може бути компромісу. У випадку отримання громадянином України громадянства іншої держави протягом певного терміну він має зробити вибір. Інакше його український паспорт буде анульовано. Можливо це занадто жорстоко по відношенню до громадян, які мають численні зв'язки з іншими країнами. Але цього вимагає державоутворююча стаття 4. Закон є закон.

Переглядів: 987   Коментарів: 0   

Схожі новини:

О. Мороз: «Не Конституцію треба міняти, а тих, хто її не дотримується»

Вивчаючи Конституцію України. Урок 1

Конституция революций, или нет предела совершенству

Додати коментар:

Введіть суму чисел

Loading
Не дамо знищити нашу партію!
Вірус проектів чи злий умисел?
А ми вам вірили…
Політвиконком СПУ дав оцінку діям ''ліквідаторів''
Наш курс – збереження і відродження СПУ
Чи підтримуєте ви створення єдиної Помісної Автокефальної православної церкви в Україні?
Чи вірите ви в те, що винних у розстрілах на Евромайдані покарають?
Прес-конференція "Соціалістична партія України: нове керівництво, програма та плани щодо місцевих виборів"

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

При використанні матеріалів сайту посилання на
прес-службу СПУ та www.spu.pl.ua обов'язкове