Загружаю…
Зберегти українську землю для наших нащадків!
З приводу позачергових парламентських виборів 2019 року
Порівняння варіантів управління багатоквартирним будинком
Як захистити свої інтереси при здачі земельного паю в оренду
«Одна на всех, мы за ценой не постоим»…
Приклад високого професіоналізму й справжнього патріотизму
Полтавський землезнавчий старт В. Вернадського
Посівний календар на 2018 рік
Календар фаз Місяця на 2018 рік
Ранкові звички, що призводять до набору ваги

Статей: 5277
Коментарів: 1581
Людей на сайті:2

Як захистити свої інтереси при здачі земельного паю в оренду

Автор: СПУ

Дата: 2013-05-20

В Україні близько 80% ріллі приватної власності – це 17 млн. га - перебуває в оренді. Вигода напряму залежить від того, наскільки грамотно укладений договір оренди. Власник землі не повинен сподіватися на когось, а найперше сам має контролювати й захищати свої права. Насамперед, треба відповідально підійти до вибору орендаря, розуміти, кому передаєте свій пай, наскільки серйозне це підприємство, як воно використовуватиме землю, чи дійсно виплатить орендну плату, а не збанкрутує.

Які пункти в договорі оренди треба передбачити орендодавцю, щоб максимально врахувати свій економічний інтерес?

Термін оренди. На думку фахівців, вигідніше віддавати свій пай в оренду на термін від 5 до 10 років, що дозволить зберегти родючість землі через оптимальні сівозміни.

Якість землі. Збереження якості ґрунту слід передбачити у договорі: якою землю взяли в оренду, такою мають і повернути. Для цього слід замовити відповідний аналіз, а результати зафіксувати у договорі. Можна передбачити серйозні штрафні санкції для орендаря у випадку погіршення якості ґрунту. Якщо ж псування землі відбулося не з вини орендаря, а, наприклад, через стихійне лихо – орендар не тільки не несе за це відповідальності, але може вимагати перегляду розмірів орендної плати. Для того, щоб не було непорозумінь у цьому питанні, у договорі слід чітко обумовити так звані форс-мажорні обставини.

Форма та розмір орендної плати. Відповідно до чинного законодавства, розмір орендної плати має бути не менше 3% від нормативної грошової оцінки. Власник землі має чітко прописати в договорі в якій формі він хоче отримувати плату за оренду землі. Це може бути натуральна оплата - зерном чи іншою сільгосппродукцією, або відробіток, тобто зобов’язання виорати йому землю чи надати інші послуги, або гроші. Різні форми оплати можуть бути поєднані. Наприклад, частину орендної плати власник паю отримує грошима, частину – відробітком. Якщо у договорі буде вказана відробіткова форма, її вартість повинна дорівнювати тій грошовій сумі, яка зазначена в договорі, - тому що від цієї суми визначають податок, який треба утримати орендарю.

«Якщо йдеться про натуральну форму оплати, то варто в договорі вказати, якою саме продукцією будуть розраховуватися за оренду. Якщо йдеться, наприклад, про пшеницю, то варто вказати, якого сорту та класу», - деталізує Андрій Харченко, начальник відділу роз’яснення застосування законодавства Держземагентства.

«У договорі має бути передбачений такий пункт, як індексація грошової оцінки земельної ділянки, - наголошує начальник управління землеустрою, використання та охорони земель Держземагентства Олександр Краснолуцький. - Орендна плата обраховується з урахуванням індексу інфляції. У 2012 році коефіцієнт індексації склав 3,2. Тобто, якщо пункт про індексацію грошової оцінки земельної ділянки в договорі існує, орендна плата збільшується відповідно до індексу інфляції. Якщо такого пункту немає, варто провести з орендарем переговори про внесення змін у діючий договір. Якщо ж можливість індексації передбачена, а орендар не хоче підвищувати орендну плату, питання треба вирішувати в судовому порядку».

У договорі можна виписати й покарання орендаря за затримку виплати орендної плати, передбачивши пеню. Зазвичай це 120% річних облікової ставки Нацбанку України.

Коли договір оренди набуває сили. Зареєстрований договір дає можливість повноцінно відстоювати свої інтереси. Якщо договір укладений, але офіційно не зареєстрований, довести свою позицію, навіть у суді, буде практично неможливо. Кожен договір оренди набуває чинності саме з моменту реєстрації. Від подачі документів до реєстрації має минути не більше 14 днів. Якщо до завершення 2012 року реєстрацію договорів оренди проводили територіальні органи Держземагентства, то з 2013 року – Державна реєстраційна служба (Укрдержреєстр).

Якщо вам пропонують укласти договір, але примірника, підписаного орендарем, не надають, краще відмовитися від його укладення. Адже, якщо орендар порушуватиме досягнуті з вами домовленості, без договору «на руках» вам буде складно захистити свої права. Якщо вам безпідставно не будуть надавати примірник договору, можна написати скаргу до органів прокуратури.

Умови переукладання договорів. Закон «Про оренду землі» передбачає, якщо орендодавець за місяць не повідомив орендаря про наміри не продовжувати договір оренди землі, договір продовжується на тих самих умовах, на той же термін, який був укладений для попереднього договору. Тобто договір вважається поновленим за мовчазної згоди. Якщо орендодавець хоче змінити якісь умови договору, він повинен повідомити про це орендаря. І, якщо орендар погоджується, вносити зміни до діючого договору. Якщо ж не погоджується, то – або питання вирішується в судовому порядку, або після закінчення договору орендодавець може передати свою землю іншому орендарю.

Чи можливе розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку. Така ситуація можлива, якщо у договорі оренди ділянки прописані підстави його розірвання в односторонньому порядку. Такими умовами можуть бути: несплата розміру орендної протягом більш ніж три місяці; використання ділянки не за цільовим призначенням; передача її в суборенду без письмової згоди орендодавця. Для успішного захисту своїх прав орендодавцю бажано попередньо звернутися за до адвоката чи юриста. Оскільки кожна життєва ситуація є індивідуальною.

Переглядів: 7241   Коментарів: 0   

Додати коментар:

Введіть суму чисел

Loading
Не дамо знищити нашу партію!
Вірус проектів чи злий умисел?
А ми вам вірили…
Політвиконком СПУ дав оцінку діям ''ліквідаторів''
Наш курс – збереження і відродження СПУ
Чи підтримуєте ви створення єдиної Помісної Автокефальної православної церкви в Україні?
Чи вірите ви в те, що винних у розстрілах на Евромайдані покарають?
Прес-конференція "Соціалістична партія України: нове керівництво, програма та плани щодо місцевих виборів"

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

При використанні матеріалів сайту посилання на
прес-службу СПУ та www.spu.pl.ua обов'язкове