Загружаю…
Прокуратура відкрила кримінальну справу проти учасників рейдерського захоплення СПУ
Заява Політвиконкому Соціалістичної партії України з приводу незаконної реєстрації Мін’юстом України Іллі Киви Головою СПУ
Порівняння варіантів управління багатоквартирним будинком
Як захистити свої інтереси при здачі земельного паю в оренду
«Одна на всех, мы за ценой не постоим»…
Приклад високого професіоналізму й справжнього патріотизму
Полтавський землезнавчий старт В. Вернадського
Посівний календар на 2018 рік
Календар фаз Місяця на 2018 рік
Цього не можна робити на морозі

Статей: 5220
Коментарів: 1511
Людей на сайті:1

Чи так просто організувати референдум в Україні?

Автор: Олена РЕМОВСЬКА

Дата: 2017-02-04

Референдум щодо вступу України до НАТО анонсував в інтерв’ю німецьким журналістам президент України Петро Порошенко. Доцільність такого кроку вже розкритикувала низка оглядачів. Вони зокрема запитують: про який референдум може йти мова, якщо держава досі не задекларувала бажання вступити до Альянсу? У відповідних документах ідеться лише про «поглиблення співпраці з НАТО з метою досягнення критеріїв, необхідних для набуття членства у цій організації». Ще одне запитання: про доцільність проведення такого референдуму взагалі – з огляду на те, що навіть абсолютна підтримка громадянами вступу до НАТО, не наближає до такого вступу? Наскільки це складно – організувати загальнонаціональний референдум в Україні, Радіо Свобода з’ясовувало разом із Тарасом Шамайдою, координатором руху «Простір свободи», експертом «Реанімаційного пакету реформ».

- Які документи регулюють проведення референдумів в Україні?

- Основні документи – це Конституція України (розділ 3) та закон «Про всеукраїнський референдум».

- Якими можуть бути референдуми?

- Всеукраїнський, якщо питання стосується жителів усіх регіонів, та місцевий, якщо йдеться про вирішення якогось регіонального питання.

- Скільки загальнонаціональних референдумів відбулося в Україні?

- Два. У 1991 році 1 грудня відбувся всеукраїнський референдум щодо проголошення незалежності України. У 2000 році 16 квітня на референдум винесли питання про право дострокового припинення президентом повноважень Верховної Ради; скасування депутатської недоторканності; скорочення кількості депутатів (до трьохсот) та про формування двопалатного парламенту. Результати цього референдуму так і не були імплементовані.

- Яких питань може стосуватися референдум?

- Згідно з Конституцією України, виключно всеукраїнським референдумом вирішуються питання про зміну території України. В цілому ж такий формат народного волевиявлення можна застосовувати щодо будь-яких питань, щодо яких не встановлено обмеження. Референдум не допускається щодо законопроектів з питань податків, бюджету та амністії.

- Хто може ініціювати всеукраїнський референдум?

- Суб’єктами ініціювання всеукраїнського референдуму є народ, а також Верховна Рада. Суб’єктами призначення (проголошення) такого референдуму є президент України та Верховна Рада України. Детальніше про це – у статті 14 закону «Про всеукраїнський референдум».

- Що таке «всеукраїнський референдум за народною ініціативою»?

- Референдум, ініційований громадянами. За народною ініціативою можна проводити референдум із будь-яких питань, за винятком тих, щодо яких такий референдум не допускається згідно з Конституцією України. На всеукраїнський референдум за народною ініціативою не може бути винесене питання про зміну території України.

- Як громадяни можуть ініціювати референдум?

- Всеукраїнський референдум проголошується за народною ініціативою на вимогу не менш як трьох мільйонів громадян України, які мають право голосу, за умови, що підписи щодо призначення референдуму зібрано не менш як у двох третинах областей і не менш як по сто тисяч підписів у кожній області. Детальніше з процедурою проголошення референдуму за народною ініціативою можна ознайомитися у законі «Про всеукраїнський референдум».

- Що не так із законом про всеукраїнський референдум?

- У листопаді 2012 року Верховна Рада ухвалила нині чинний закон про всеукраїнський референдум, що викликало обурення в низки депутатів і представників громадськості, які вимагали доопрацювати документ. Ухвалений закон критикували зокрема у Венеціанській комісії.

1 грудня 2014 року 57 народних депутатів звернулися до Конституційного суду України щодо відповідності цього закону Конституції України. Провадження у цій справі відкрили у лютому 2015 року. Розгляд подання триває.

Тарас Шамайда вважає, що передчасно говорити про проведення в Україні всеукраїнського референдуму з будь-якого питання, доки є чинним цей закон. «За чинним законом, небезпечно і соромно проводити будь-який референдум, – каже він. – Це – закон, який у 2012 році ухвалили 50 кнопкодавів, він є цілковито диктаторським».

«Цей закон, наприклад, не має бар’єру явки, – додає Тарас Шамайда. – «Народну ініціативу» перевіряють структури, залежні від влади. Після такої перевірки президент може призначити референдум, на який може прийти три виборці, і він вважатиметься таким, що відбувся. А таким референдумом, згідно з цим же законом, може, наприклад, скасовуватися чинна Конституція».

Експерт нагадує, що у парламенті ще у 2015 році зареєстрували альтернативний законопроект.

«Він є нормальним, демократичним, там є можливість агітувати за і проти, можливість контролю за виборчими комісіями громадськості, бар’єр явки, щоб хоча би половина виборців взяла участь, а не три людини – і рішення буде обов’язковим для всієї країни», – зазначив він.

Олена РЕМОВСЬКА,
Радіо Свобода

Переглядів: 345   Коментарів: 1   

Коментар залишив: валентина
Дата: 2017-02-04

Не просто.Мороз спробував. Але....

Додати коментар:

Введіть суму чисел

Loading
Не дамо знищити нашу партію!
Вірус проектів чи злий умисел?
А ми вам вірили…
Політвиконком СПУ дав оцінку діям ''ліквідаторів''
Наш курс – збереження і відродження СПУ
Чи підтримуєте ви створення єдиної Помісної Автокефальної православної церкви в Україні?
Чи вірите ви в те, що винних у розстрілах на Евромайдані покарають?
Прес-конференція "Соціалістична партія України: нове керівництво, програма та плани щодо місцевих виборів"

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

При використанні матеріалів сайту посилання на
прес-службу СПУ та www.spu.pl.ua обов'язкове