Загружаю…
Зберегти українську землю для наших нащадків!
З приводу позачергових парламентських виборів 2019 року
Порівняння варіантів управління багатоквартирним будинком
Як захистити свої інтереси при здачі земельного паю в оренду
«Одна на всех, мы за ценой не постоим»…
Приклад високого професіоналізму й справжнього патріотизму
Полтавський землезнавчий старт В. Вернадського
Посівний календар на 2018 рік
Календар фаз Місяця на 2018 рік
Ранкові звички, що призводять до набору ваги

Статей: 5274
Коментарів: 1576
Людей на сайті:2

Пострадянські країни на історичному роздоріжжі: ліберальний чи соціальний шлях розвитку

Автор:

Дата: 2009-11-10

Доповідь О.О.Мороза, Голови Соціалістичної партії України, на міжнародній науково-теоретичній конференції «Перспективи демократичного соціалізму в контексті загальноєвропейських та світових тенденцій» 17 жовтня 2008 р., м.Київ.

Після розпаду Радянського Союзу на окремі держави, розвалу світової соціалістичної системи теоретики лібералізму поспішили обґрунтувати тезу про історичну безперспективність соціалістичної моделі розвитку. З одного боку, таке твердження не відповідає філософським законам розвитку, оскільки капіталізм після попередніх суспільно-політичних формацій – первіснообщинного, рабовласницького і феодального ладу – фактично оголошується останньою стадією розвитку людства, тобто свого роду історичним тупиком. З іншого боку, ігноруються безсумнівні переваги соціалізму, особливо у вирішенні соціальних питань, і ті обставини, що в процесі еволюції капіталізм з метою самозбереження взяв на озброєння елементи соціалізації. Звичайно, в чітко окреслених межах, котрі дозволяють зберегти основний принцип капіталізму – отримання додаткової вартості за рахунок експлуатації найманих працівників.

Говорити про крах соціалістичної ідеї принаймні передчасно. Ідеї і цінності соціалізму залишаються реальною альтернативою вирішення найбільш гострих проблем людства. І зовсім не випадково навіть після сходження з політичної арени радянського соціалізму інших альтернатив не знайшлося. Реальність заключається в тому, що помер не соціалізм, пішли в минуле командна економіка, адміністративний ринок, гіпертрофована державна власність, зрівнялівка в розподілі, однопартійна політична система, страх перед великими вождями. Інакше кажучи, провал радянського соціалістичного проекту не може служити причиною компрометації самої ідеї.

Є багато пояснень катаклізмів, що сталися на рубежі 80-90-их років ХХ століття. Доктор філософських наук, професор Славін Б. Ф. серед причин краху попереднього «реального соціалізму» називає такі: він не зміг отримати технологічної і економічної перемоги над капіталізмом; соціалізм не дав більш високого життєвого рівня трудящим порівняно з розвинутими капіталістичними країнами; радянський соціалізм не став демократичним; КПРС з її теорією «повної і остаточної перемоги соціалізму» в одній країні залишилася глибоко догматичною партією, що перешкоджала розвитку і появі нових творчих ідей.

Виходячи з такого аналізу, цілком логічною виглядає думка доктора політичних наук, професора Черняховського С. Ф., що не варто зациклюватися на пошуках абсолютно альтернативного варіанту минулому соціалізму. Більш продуктивною є ідея про те, що все було зроблено в основному правильно. Але, як і в рамках будь-якого здорового явища, у тому соціалізмі розвинулися свої протиріччя, з якими суспільство не справилося. Варто нагадати, що всі крупні революції завершувалися спочатку реставраціями, а затим реставрації приводили вже до нових революцій. Тому, якщо розглядати радянський соціалізм як деяку ранню стадію соціалізму, пов’язану з індустріальним суспільством, а нова фаза соціалізму, природно, повинна бути пов’язана з постіндустріальним суспільством, можна говорити про таку формулу.

Індустріальний соціалізм історично переміг індустріальний капіталізм вже в 20-30-ті роки, але примусив його модифікуватися, стати постіндустріальним капіталізмом. І вже постіндустріальний соціалізм програв постіндустріальному капіталізму. Замість того, щоб іти шляхом створення постіндустріального соціалізму, сьогодні в Росії, як і в інших колишніх республіках СРСР (виняток складає хіба що Білорусь), пішли шляхом створення доіндустріального капіталізму чи індустріального феодалізму.

Тому на черзі – реставрація соціалізму, але вже постіндустріального. Виникає лише питання про співвідношення людини і суспільства. Якщо в марксистському розумінні соціалізм – це перша фаза комунізму, то в самому широкому розумінні соціалізм – соціалізоване суспільство, де суспільство турбується про окрему людину. А це і є не що інше, як демократичний соціалізм.

Отже, ліберальний чи соціальний шлях розвитку для пострадянських країн?

З точки зору соціал-демократії, соціалізм – це суспільно-політичний лад, який настає не завдяки революції та ліквідації капіталізму, а в результаті його реформування зі збереженням приватної власності, забезпеченням чисельного зростання середнього класу, утвердженням соціального партнерства поміж власників, підприємців та найманих працівників. Для соціалізму характерним є досягнення більш високого рівня соціальної рівності і справедливості. Він справив величезний вплив на цивілізаційний розвиток планети. Соціально-політична практика соціалізму сприяла трансформації капіталізму, його провідних держав у бік реальної демократії та суспільного прогресу. Практика соціалізму в багатьох європейських країнах (Фінляндія, Швеція, Іспанія, Австрія тощо) сприяла встановленню справедливого суспільства з цінностями свободи і рівності, створення умов для гармонійного і всебічного розвитку особистості, подолання всіх проявів насилля і соціального відчуження, гармонізації суспільного життя, досягнення соціальної солідарності, контролю над стихією ринку, втілення в життя ідей соціального захисту, справедливого перерозподілу матеріальних і духовних благ, загальнолюдських гуманістичних і демократичних цінностей, соціальних гарантій для незахищених верств населення.

Переглядів: 2200   Коментарів: 0   

Додати коментар:

Введіть суму чисел

Loading
Не дамо знищити нашу партію!
Вірус проектів чи злий умисел?
А ми вам вірили…
Політвиконком СПУ дав оцінку діям ''ліквідаторів''
Наш курс – збереження і відродження СПУ
Чи підтримуєте ви створення єдиної Помісної Автокефальної православної церкви в Україні?
Чи вірите ви в те, що винних у розстрілах на Евромайдані покарають?
Прес-конференція "Соціалістична партія України: нове керівництво, програма та плани щодо місцевих виборів"

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

При використанні матеріалів сайту посилання на
прес-службу СПУ та www.spu.pl.ua обов'язкове