Загружаю…
Зберегти українську землю для наших нащадків!
З приводу позачергових парламентських виборів 2019 року
Порівняння варіантів управління багатоквартирним будинком
Як захистити свої інтереси при здачі земельного паю в оренду
«Одна на всех, мы за ценой не постоим»…
Приклад високого професіоналізму й справжнього патріотизму
Полтавський землезнавчий старт В. Вернадського
Посівний календар на 2018 рік
Календар фаз Місяця на 2018 рік
Ранкові звички, що призводять до набору ваги

Статей: 5274
Коментарів: 1576
Людей на сайті:3

“Страна победившего социализма”

Автор: Луїс Гаррідо

Дата: 2010-08-21

Саме так називають Швецію громадяни країн колишнього СРСР, оцінюючи її досягнення у створенні суспільства, де не на словах, а на ділі реалізуються принципи соціальної справедливості. Досвід Швеції – яскравий і переконливий приклад перспективності ідей демократичного соціалізму, які є ідеологічною платформою Соціалістичної партії України.

Швеція – держава, розташована в Північній Європі в межах Скандинавського півострова. Територія – 450 тис. кв. км (у 1,3 рази менша за Україну). Населення – 8,9 млн. чол. (у 5,4 рази менше, ніж в Україні), 91% населення – шведи. Державна мова – шведська. На півночі країни поширена лапландська. Політичний устрій – конституційна монархія. Зако­нодавчий орган – однопалатний парламент (риксдаг), до складу котрого входять 349 депутатів, які обираються на 4 роки за партійними списками. Прем'єр-міністра призначає парламент. Швеція – одна з найрозвиненіших країн світу. Хоча Швеція не відрізняється багатством природних ресурсів, ВВП країни становить $224,4 млрд.

Місцеве управління

У Швеції існує впливова система місцевого управління. Країна розділена на 24 лена, а ті, у свою чергу, – на 286 громад. На обох рівнях управління здійснюється радою, яка обирається строком на чотири роки. Повсякденну діяльність здійснює виконавчий комітет.

Губернатори ленів призначаються центральним урядом, але їх влада має умовний характер. Майже 75% бюджету ленів витрачається на охорону здоров'я. Муніципалітети приблизно половину коштів витрачають на освіту та соціальні потреби. Близько 1,1 млн. чол. (95% усіх державних службовців) зайняті в органах місцевого управління, бюджети яких становлять 25% ВВП. Ці кошти надходять від прибуткових податків, що стягуються в ленах і громадах, а також від перерахувань центрального уряду.

"Шведський соціалізм"

Шведські соціал-демократи, які майже безперервно правлять країною з 1932 р., на самому початку свого правління висунули ідею "народного дому" – товариства без бідних. Соціальну систему, побудовану ними, в країнах колишнього СРСР зазвичай називають "шведським соціалізмом".

Але цей соціалізм значно відрізняється від радянського. Замість того, щоб забити "корову капіталізму", шведи віддали перевагу її «доїти» на благо народу.

Економічну основу шведського соціалізму становлять не тільки великі компанії. У країні зареєстровано близько 700 тис. компаній, причому дві третини з них складаються з однієї людини. Крім того, 80% шведів володіють акціонерним капіталом.

Як показують опитування громадської думки, незважаючи на високі податки, більшість шведів згодні ділитися з державою приблизно третиною своїх доходів. Відбувається це, напевно, тому, що в країні існують реальні партнерські відносини між суспільством і державою. Гроші платників податків – поняття в Швеції майже святе, контроль за витрачанням цих коштів дуже серйозний. Чиновник може позбутися своєї посади, наприклад, якщо розплатиться службовою кредиткою за поїздку в таксі.

Сплачуючи податки, громадяни отримують взамін безкоштовну освіту (у тому числі і для дорослих), субсидоване регіональною владою медобслуговування, страхування від безробіття, оплачувані відпустки по догляду за дітьми, допомоги на оплату житла, пенсії (що досягають 75% зарплати) та ін. При цьому всі громадяни отримують послуги однакової якості.

У Швеції відносно невелика різниця доходів різних груп населення – "начальники" отримують менше, ніж в інших країнах Заходу, але некваліфіковані працівники – більше. Щоправда, рівень зарплати мало залежить від кваліфікації – а це вже майже зрівнялівка.

Оскільки в країні цілком можна прожити на допомогу, велика спокуса так і чинити (лютеранські традиції прагнення до праці вже давно не є загальнонаціональними). У країні зростає кількість несумлінних безробітних, удаваних хворих і "вічних учнів". Нація швидко старіє. Вирішити проблему робочих рук тільки за рахунок іммігрантів неможливо – їх інтеграція в швед­ське суспільство відбувається непросто. У цих умовах уряд змушений реформувати систему "народного дому", але реформи проводяться обережно і поступово.

Між іншим: у Королівстві Швеція з давніх часів збереглося так зване "Загальне право" (Allemansratten) – право людини вільно пересуватися по країні. У ньому два основних "не" – не заважати і не руйнувати. В іншому ж правила такі.

Можна:
– пройти по землі, що знаходиться в приватному володінні, і навіть поставити на ній на ніч намет, в приватних володіннях можна також купатися і кататися на човні;
– розводити багаття, якщо це не посушлива пора року;
– добувати собі їжу "первісним способом". Крім збирання грибів та ягід, дозволена риболовля. Для лову в водоймах потрібен спеціальний дозвіл – fiskekort. Він продається в місцевих бюро інформації і спортивних магазинах.

Не можна:
– заходити на територію заказника, ходити по посівах і присадибних ділянках;
– наближатися до приватних будинків, залишати на дорозі або біля будинку сміття, завдавати шкоди будівлям і природі;
– валити дерева, ламати або пиляти гілки, розоряти пташині гнізда;
– в'їжджати на автомобілі в ліс там, де не прокладена дорога;
– палити багаття на скелях, щоб уникнути їх розтріскування.

Переглядів: 2509   Коментарів: 0   

Додати коментар:

Введіть суму чисел

Loading
Не дамо знищити нашу партію!
Вірус проектів чи злий умисел?
А ми вам вірили…
Політвиконком СПУ дав оцінку діям ''ліквідаторів''
Наш курс – збереження і відродження СПУ
Чи підтримуєте ви створення єдиної Помісної Автокефальної православної церкви в Україні?
Чи вірите ви в те, що винних у розстрілах на Евромайдані покарають?
Прес-конференція "Соціалістична партія України: нове керівництво, програма та плани щодо місцевих виборів"

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

При використанні матеріалів сайту посилання на
прес-службу СПУ та www.spu.pl.ua обов'язкове